Oficiální prezentace

Menu

Vlady Gryc pochází ze severní Moravy a hudbě se věnuje už odmalička. V dětství docházel na hodiny hry na housle a zúčastnil se mnoha pěveckých soutěží, ať už městských, krajských nebo celorepublikových.

Po studiu na vysoké škole pracoval v ostravské televizi, kde také navázal první profesionální kontakty s českým showbusinessem. Vedle zpívání se přitom věnoval příležitostně také psaní písňových textů.

Zásadní pro něj bylo seznámení s hudebním skladatelem a uznávaným hudebníkem Vladimírem Figarem, s nímž natočil své první demo snímky. Právě s ním měl natočit svou první sólo desku a vydat se tak na profesionální cestu zpěváka. Tyto plány se rozpadly s nečekaným a tragickým odchodem Vladimíra Figara.

Tehdy se Vlady Gryc na pár let přestěhoval do Prahy, poté se vydal za oceán. Nějaký čas žil v USA a v Kanadě. Právě Kanada mu učarovala natolik, že se na čas usadil v Montrealu, kde si přivydělával zpíváním českých a slovenských písniček pro tamní Čechy a Slováky.

Po návratu se zdržel v České republice jen pár měsíců, aby pak vycestoval do Německa, kde se usadil. Dnes žije část roku v Německu a část roku v České republice. Právě v zahraničí se začal věnovat psaní textů mnohem intenzivněji, než kdy předtím. Texty píše jak pro sebe, tak pro své kolegy a kolegyně.

V roce 2011 se spojil s renomovaným německým hudebním skladatelem a basskytaristou Hellmutem Sickelem, v Česku známým autorem řady hitů především pro Helenu Vondráčkovou nebo Lenku Filipovou. Spolu utvořili autorský tým a společně složili písně na debutové album Vladyho Gryce , nazvané „Já svý sny mám". Album obsahuje i několik duetů se zpěvačkami Tanjou, Renatou Drössler, Zuzanou Novotnou–Lipavskou a Andreou Traganovou.

Z tohoto alba vzešel i první Vladyho hit „Te Quiero“, který se držel několik měsíců v rozhlasové hitparádě. Vedle toho však Vlady Gryc spolupracuje také s dalšími hudebními skladateli, jako je například renomovaný hitmaker Vítězslav Hádl, který má na svém kontě nespočet hitů, které složil pro hvězdy české pop music či mladý talentovaný skladatel Michal Worek.

Přestože se Vlady Gryc věnuje zpívání celý život, vyhýbá se označení zpěvák, nýbrž používá výraz zpívající textař. Říká, že „titul zpěvák či zpěvačka si zaslouží jen ti vyvolení, kteří dostali dokonalý hlas, jako dar od Boha. Všichni ostatní jsme jen interpreti, kteří se snažíme podat co nejlepší výsledek v rámci svých možností. Opravdový zpěvák se snažit nemusí, přijde a z fleku všechny usadí na zadek, má to prostě v sobě“.